Pěší procházky po okolí
Caravan Club Ústí nad Labem se nachází v Dubičkách (dříve Nové Dubice), které s Dubicemi tvoří dvojves. Centra obou částí jsou od sebe vzdálená necelý kilometr. Dubice jsou částí obce Řehlovice. Ves Dubice (323 m n. m.) byla založena počátkem 13. století. Nachází se 220 m nad levým břehem Labe.
Pár metrů před bránou do Caravan Clubu Ústí nad Labem je umístěn rozcestník, který mám ukazuje, kam na pěší procházku po nejblížším okolí.
Asi 100m od rozcestníku na skalním výběžku s krásným výhledem na Portu Bohemicu, na protilehlý Deblík, Varhošť, Kamýk, Plešivec a Radobýl je kostel sv. Barbory. Vzhledem k nádhernému výhledu z terasy je vyhledávaný turistický cíl. S nádvořím vyhlídky sousedí penzion a restaurace U Svaté Barbory, která nabízí příjemné posezení a občerstvení.
Kostel byl po roce 1576 vystavěný renesančně s polygonálním presbytářem a zvonicí nad západním průčelím. Vznikl na místě, kde dříve stála kaple rytíře z Kamýka, jako luteránský a sloužil i jako rodinná hrobka Kaučů. Roku 1643 byl v rámci katolizace pobořen a pak upraven raně barokně, k poslední přestavbě došlo po požáru vsi roku 1820. Z původní svatyně se dochoval pozdně renesanční štít. V průčelí nad vstupem do kostela je nika se sochou sv. Barbory ze 17. století. Ve věži visí zvon z roku 1595 od Brikcího z Cimperka. Loď má plochý strop. Vnitřní zařízení je pozdně gotické a barokní. Objekt je státem chráněnou kulturní památkou. Mše je v kostele každou třetí neděli měsíci.
Po žluté se od rozcestníku můžeme vydat na Výsluní (364 m n.m.) na Doerellovu vyhlídku. Tato vyhlídka je pojmenovaná po malíři krajinomaleb období romantismu Ernestu Gustavovi Doerellovi. Malíř si místo oblíbil a často zde maloval výhled na České středohoří a meandry Labe.
Po žluté dále dojdeme na vyvýšeninu nedaleko Radejčína k rozhledně z roku 2010 s výhledem na České středohoří s Kletečnou, hřeben Krušných hor s Komáří vížkou, Labe a také stavbu dálnice D8. Jedná se o 30 m vysokou kovovou stavbu, která je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu do výšky 20m vede 97 schodů.
Vydáme-li se od rozcestníku po žluté na opačnou stranu, dojdeme do další části obce Řehlovice, do Moravan. Obcí teče potok Moravanka (někdy se uvádí Mlýnský potok). Nedaleko za vesnicí je soustava vodopádů.
Po žluté můžeme z Moravan pokračovat směrem na Podlešín a Vaňov. Vsí prochází také modrá značka spojující Trmice a Dolní Zálezly.
Vraťme se zpět k rozcestníku do Dubic. Zelená značka nás provede kolem Caravan Clubu Ústí nad Labem, přes potok Dubina a okolo Dubického kopce (358 m n.m.). Cestou se nám vyplatí odbočit k neznačené vyhlídce s krásným pohledem na skalnatý ostroh s kostelem sv. Barbory. Pak se vrátíme zpět na zelenou dále pokračujeme na vyhlídku Mlynářův kříž. Na vysunuté čedičové skále zvané Mlynářův kámen je kovový kříž.
Na kameni s křížem je deska s německou básní: „Mír. Miluj nádhernou přírodu, miluj jejího stvořitele, miluj svého bližního, jako sebe samého. (1914 – 1918 hrdinům vlasti)“.
I zde je krásný výhled na údolí Labe a východní část Českého středohoří. Místu se říkávalo také Hláska, protože to bývalo pravěké signalizační místo. Z Dolních Zálezel skálu zdolávají horolezci.
Z Dubiček si můžeme naplánovat i pár výletů po okolí. Někdo zvolí pěší výlet, někdo využije kolo, další auto …. v okolí se nabízí se řada turisticky zajímavých cílů. U každého výletního místa je uvedena vzdálenost od Caravan Clubu Ústí nad Labem v Dubičkách. Využít můžeme i MHD Ústí nad Labem, popř. železniční spojení ze zastávky Radejčín (cca 2 km od Dubiček).
Milešovka
Cesta autem z Dubiček do Bílky je dlouhá 10 km. Z parkoviště se pak vydáme po červené značce. Milešovka je výraznou krajinnou dominantou, okolní terén převyšuje až o 400 m. Jedná se o znělcový kužel, svahy jsou téměř zalesněny. Milešovka je nejvyšší hora Českého středohoří (837 m n.m.), na vrcholu se nachází meteorologická observatoř (od roku 1905) s rozhlednou. Vrchol hory je největrnějším místem České republiky, bezvětří zde bývá v průměru jen 8 dní v roce. Slavný německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt označil výhled z Milešovky za třetí nejkrásnější na světě. Z Milešovky je vidět Lovoš, Říp, Hazmburk a další vrcholy Českého středohoří a Krušné hory, při dokonalých klimatických podmínkách i Ještěd, Krkonoše, Šumava a za mimořádných podmínek prý jsou vidět i špičky Alp.
Kletečná
Asi 5 kilometrů od Dubiček se nachází vesnice Kletečná. Výrazná znělcová hora , sedmý nejvyšší vrchol Českého středohoří. Na vrchol Kletečné (706 m n.m.) nevede značená turistická cesta, dostaneme se tam dobře. U posledního domu ve vsi, který má na štítě jméno Selma, se dáme vpravo. Pozvolně stoupáme lesní cestou, která obchází vrcholovou část hory, až se ocitneme téměř na opačné straně. Než začne tato cesta zase klesat, odbočíme doleva na méně udržovanou lesní cestu, ze které se odděluje úzká vrcholová pěšinka. Vrchol přitahoval člověka od pradávna. Dokladem toho jsou nálezy dvou srpů z pozdní doby bronzové, které zde byly uloženy nepochybně jako kultovní předměty. S výjimkou jihozápadní strany, kde se rozkládá kamenné moře, jsou strmé suťové svahy ve vrcholové části pokryty řídkým listnatým lesem. Samotný vrchol zaujímá malá plošinka, v jejímž středu je navršena vysoká kamenná mohyla. Z menších průhledů je možné vidět za dobré viditelnosti i vzdálený Ještěd.
Opárenské údolí a Lovoš
Z Dubiček do Opárna pojedeme 12 km. Navštívíme zříceninu hradu Opárno. Hrad založen v polovině 14. století Smilem z Vchynic. Od roku 1520 již pustý. Hrad byl postaven jako zděný válec zakončený cimbuřím. Z hradního jádra nevystupovala žádná věž, rovněž střechy všech vnitřních budov byly skryty za hradbou a chráněny tak před přímou palbou případného dobyvatele. Opárno tím představuje ukázkový příklad hradu s plášťovou zdí. Tento typ hradů je na území České republiky rozšířen zejména na Moravě a na východu Čech. V tomto zeměpisném prostoru však představuje spíše vzácnou výjimku. Po modré značce sejdeme od hraduk Černodolskému mlýnu a pak budeme pokračovat podél Milešovského potoka po zelené. Asi po 1,5 km odbočíme doprava po žluté a po Císařských schodech budeme stoupat na Lovoš. Na svahu se napojíme na modrou, po které vystoupáme až na vrchol. Jedná se výrazný zalesněný kužel (570 m n.m.). Jeho území tvoří národní přírodní rezervace o rozloze 50 ha, vyhlášenou v roce 1948. Vrchol Lovoše skýtá nádherný a neopakovatelný kruhový výhled nejen na Labskou nížinu a České středohoří ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří, při dobré viditelnosti dohlédneme až do Prahy.Z Lovoše se do Opárna vrátíme po modré značce.
Házmburk
Na Házmburk je to z Dubiček necelých 25 km. Výchozím místem je Klapý. Vrch dosahující výšky 418 m byl podle archeologických nálezů obydlen již v 5 tisíciletí př.n.l. lidem kultury s vypíchanou keramikou. Stavbu, která se dochovala do současnosti, založil téměř jistě kolem poloviny 13. století, kdy v Čechách vznikala řada významných feudálních sídel, rod Lichtenburků. V té době však bylo zřejmě dokončeno pouze jádro hradu. Počátkem 14. století Lichtenburkové ztratili o své zdejší majetky zájem a i s hradem je vyměnili s králem Janem Lucemburským za jiné. Král roku 1335 prodává hrad Zbyňku Zajíci z Valdeka. Tehdy se původní název hradu Klapý změnil na Hazmburk a to podle jména tohoto šlechtice (německy zajíc = der Hase). Na přelomu 15. a 16. století hrad zpustl a změnil se ve zříceninu. Cesta ke hradu stoupá po severovýchodním svahu až ke zbytkům první brány, pak pokračuje ke druhé bráně ve východní části. Tou se vstupuje do dolního hradu, kterému dominuje 25 m vysoká válcová věž. Je vystavěna z místního tmavého čediče, proto dostala jméno černá vež. Nad ní je na nejvyšším místě skalnatého vrchu hradní jádro – horní hrad s hranolovou Bílou věží, vysokou 26 m. Název má podle kvádrů z světlého pískovce. Mohutná Bílá věž je přístupná a nabízí kruhový rozhled.
Stadice
Z Dubiček do Stadic pojedeme 7,5 km. Místo je známé především pověstí o Přemyslu Oráčovi. Podle legendy byl z pole nedaleko odtud povolán na český trůn kněžnou Libuší Přemysl Oráč. Dnes ve Stadicích pověst připomíná pomník Přemysla Oráče. Je tvořen Přemyslovým pluhem na mohutném kvádru zdobeném reliéfy, které zachycují scény z pověsti. Pomník v roce 1841 nechal postavit hrabě Ervín Nostic Rienecke. V roce 1962 byl pomník spolu s tak zvaným Královským polem, na kterém stojí, vyhlášen Národní kulturní památkou. Vedle pomníku přemyslovskou legendu ve Stadicích připomíná také Přemyslův statek, Královský pramen nebo Přemyslova líska.
Komáří vížka
Z Dubiček není daleko ani do Krušných hor. Jedním ze známých turistických cílů je Komáří vížka, vzdálená od Caravan Clubu Ústí nad Labem 30 km. Historie této 806m vysoké hory se pojí s historií dobývání cínu a mědi. Hornické sdružení pod vedením horního mistra Davida Koitha nechalo postavit na vrcholku hory v roce 1553 zvonici. Kamenná, hranatá věž byla přes 9 metrů vysoká. V této zvonici byl zavěšen zvon odlitý roku 1554, v té době nejznámějším českým zvonařem, Tomášem Jarošem. V domku žil zvoník, který zvonil začátek a konec pracovní doby, na poplach a o svátcích. Při zvuku zvonu byla povinnost všech se poklonit a pomodlit a hlasitě pozdravit ZDAŘ BŮH! Důlní činnost zanechala ve zdejší krajině nesmazatelné stopy. Komáří vížka pod svým povrchem ukrývá řadu starých štol a v celém svahu pod ní je možné objevit pinky, zavalené doly, pozůstatky po důlní činnosti. Na Komáří vížku můžeme vyjet z Bohosudova sedačkovou lanovkou. Lanovka na Komáří vížku je dlouhá téměř 2,5 kilometru, je nejdelší lanovou dráhu bez mezizastávky v České republice. Ročně převeze zhruba 40.000 až 50.000 lidí.
Velké Březno
Na druhém břehu Labe můžeme navštívit zámek ve Velkém Březně, vzdálený od Dubiček necelých 20 km. Tento je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků. Byl postaven v letech 1843 až 1845 pro nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka. Interiéry vybavené nábytkem připomínající život šlechtické rodiny Chotků na konci 19. století, kdy na zámku pobývala také Žofie Chotková, budoucí manželka následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Zámek je obklopen nádherným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.
Z Dubiček si můžeme udělat výlet do dalších míst a měst v okolí.
Velké množství informačních materiálů najdeme v tištěné podobě u krbu.
Níže uvedené webové stránky nás mohou také inspirovat. Koneckonců za hodinu jsme i v Praze nebo Drážďanech.
Ústí nad Labem
z Dubiček cca 10 km
http://www.usti-nl.cz/cz/turistum/informacni-stredisko-mesta/
Teplice
z Dubiček cca 20 km
http://www.teplice.cz/cz/informace-pro-turisty/uvod/
Litoměřice
z Dubiček cca 25 km
http://www.litomerice-info.cz/
Praha
z Dubiček cca 80 km
Drážďany
z Dubiček cca 75 km
http://www.dresden.de/index_cs.php
Spojení MHD mezi Ústí nad Labem a Dubičkami – autobus 4
Jízdní řád http://www.dpmul.cz/?page=jizdni-rady
Cyklotrasy
Dubicemi prochází 2 cyklotrasy:
Cyklotrasa č. 3091 Radejčín žst – Vaňov
Obtížnost: střední
Značení silniční
Komunikace: silnice, místní komunikace
Povrch: asfalt
Vhodné pro: všechny typy kol
PRŮBĚH CYKLOTRASY
0.00 km Radejčín žel.zastávka
2.00 km Dubice
5.00 km Dolní Zálezly
10.00 km Vaňov
Cyklotrasa č. 3092 Dubice – Chvalov
Obtížnost: střední v opačném směru lehká
Značení silniční
Komunikace: silnice
Povrch: asfalt
Vhodné pro: všechny typy kol
PRŮBĚH CYKLOTRASY
0.00 km Dubice
2.00 km Stebno
4.50 km Chvalov